Uverejnené Jeden komentár

Lyofilizované ovocie v proteíne

Lyofilizované ovocie v proteíne

Lyofilizácia (gréc. lyein = uvolniť, pozbaviť + philos = majúci vzťah k niečomu) je termín na označenie procesu odparenia (odstránenia) vody zo zamrznutých (zmrazených) produktov – takúto definíciu uvádza wikipédia o lyofilizácii.

Lyofilizácia je založená na sublimácii zmrznutej vody za nízkeho tlaku a teploty – ľad sa počas procesu sušenia nemení na kvapalinu, ale priamo sublimuje, teda mení sa na paru. Vo výsledku tak nedochádza k poškodeniu štruktúry suroviny vplyvom vysokých teplôt, ako to je pri tradičnom sušení.

Sušenie ovocia mrazom je v poslednej dobe veľmi obľúbené a populárne. Navyše ovocie si pri lyofilizácii uchováva svoju prirodzenú chuť, živiny a vitamíny.

Čo dokáže lyofilizácia ovocia?

Táto šetrná metóda dokáže zaistiť:

  • zachovanie prirodzenej chutifarby a tvaru ovocia
  • obsah dôležitých živín vrátane vitamínov
  • skutočne dlhú dobu trvanlivosti v ráde rokov (pri správnom skladovaní, teda bez prístupu vzduchu)
  • status raw produktu (pri spracovaní nedôjde k prekročeniu teploty 42 °C)
  • veľmi nízku váhu takto upraveného ovocia a vynikajúcu skladnosť (lyofilizované potraviny preto putujú aj s astronautmi do vesmíru)
  • príjemnú chrumkavosť (ovocie však možno tiež čiastočne rehydratovať)

Niet sa čo čudovať, že lyofilizácia sa udomácnila vo viacerých odvetviach. Dokonca sa lyofilizované ovocie pridáva aj do proteínov. V našom eshope nájdete napríklad Proteín Whey Gold Delicious, ktorý obsahuje práve takéto lyofilizované ovocie.

Produkty s lyofilizovaným ovocím

1 názor k “Lyofilizované ovocie v proteíne

  1. […] zloženie, prírodné arómy a LYOFILIZOVANÉ ovocie, inak povedané mrazom sušené ovocie, dodávajú Gold Whey Delicious proteínu lahodnú chuť, […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *