Uverejnené Vložiť komentár

Žraločia chrupavka ako výživový doplnok

Žraločia chrupavka - účinky a výskumy

Čo je žraločia chrupavka?

Číňania konzumujú žraločiu chrupavku vo forme polievky zo žraločích plutiev už stovky rokov. Žraločia chrupavka sa v medicíne používa od 50. rokov minulého storočia na liečbu mnohých stavov, vrátane bolesti a opuchov spojených s osteoartritídou a reumatoidnou artritídou, a na prevenciu artritídy.

Žraločia chrupavka je doplnok stravy vyrobený zo sušenej a práškovej chrupavky žraloka; teda z pevnej časti, z ktorej sa skladá žraločia kostra. Žraločia chrupavka sa predáva pod rôznymi značkami vrátane Carticin, Cartilade alebo BeneFin a predáva sa explicitne alebo implicitne ako liečba, alebo prevencia rôznych chorôb, vrátane rakoviny.

Názory na tieto tvrdenia sa vo svete rozchádzajú. Skupina, ktorá propaguje tento suplement ako zázrak prírody a vyzdvihuje jeho pozitívne účinky sa stretáva s nevôľou skupiny ochrancov prírody, neziskoviek založených na ochranu žralokov a iných eko združení. Rôzne organizácie robili laboratórne testovanie, kde sa nepreukázal vplyv žraločej chrupavky na liečbu rakoviny. Mnoho z týchto výskumov je spochybňovaný, práve z dôvodu, že bol platený a objednaný neziskovou organizáciou na ochranu populácie žralokov.

Ďalší výskum však tvrdí a je vedecký podložený, že žraločia chrupavka obsahuje látku, ktorá silne inhibuje rast nových krvných ciev smerujúcich k nádorom (čím obmedzuje rast nádorov). Na rast pevných nádorov je potrebná angiogenéza, „tvorba nových kapilárnych krvných ciev z už existujúcich“. Inhibícia angiogenézy môže buď zmenšiť veľkosť alebo úplne eliminovať nádor. Pretože chrupavka je avaskulárne tkanivo a pretože žraločí endoskelet je zložený takmer celý z chrupavky, predpokladá sa, že je silným inhibítorom angiogenézy, a preto je potenciálnym činidlom pri liečbe rakoviny.

Ako dokáže žraločia chrupavka pomôcť?

Vedecké štúdie dokázali odolnosť žralokov napríklad pri akýchkoľvek zápalových ochoreniach a tiež rôznych infekciách. A práve aktívne látky, obsiahnuté v žraločej chrupavke, dokážu veľmi efektívne bojovať proti všetkým spomínaným chorobám u človeka, ktorý ich pravidelne užíva.

Artritída a osteoartróza patrí k veľmi častým ochoreniam najmä u ľudí v zrelom veku. Bolesti spôsobené týmito chorobami sú veľmi nepríjemné a častokrát sa odporúča doplniť liečbu práve s používaním žraločej chrupavky. Ide takpovediac o zápal, ktorý dokážu zdraviu prospešné látky žraločej chrupavky aktívne znižovať. Žraločia chrupavka je tiež bohatým prírodným zdrojom vápnika a fosforu, ktoré sú dôležitými minerálmi pre udržanie zdravých kostí a kĺbov.

Výťažky zo žraločej chrupavky pomáhajú pri liečbe veľmi častého kožného ochorenia, ktorým je psoriáza. Okrem samotnej liečby neskoršieho štádia tiež pomáha kontrolovať samotné príznaky psoriázy. Veľmi dobré výsledky sa objavujú pri dlhodobom užívaní tohto výživového doplnku, kedy dochádza k viditeľnému zlepšeniu stavu pokožky vrátane eliminácie svrbenia.

Skvalén, ktorý je izolovaný zo žraločích žalúdkov, sa používa pri liečbe kože, prevencii vrások a hojení jaziev. Tiež sa predpokladá, že má antibiotickú aktivitu proti prvokom, hubám a grampozitívnym a gramnegatívnym baktériám.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *